blank

Psikoteknik Eğitim ve Belgelendirme

Anasayfa » Eğitim » Psikoteknik Eğitim ve Belgelendirme

Üniversite onaylı Psikoteknik Eğitimi ve Belgelendirme hizmetleri

PSİKOTEKNİK TESTİ NELERİ ÖLÇER?
Psikoteknik testi yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar süren test aday psikolog eşliğinde gerçekleştirilir. Bu test esnasında Sağlık Bakanlığının kabul ettiği test cihazlarında belli normlara göre yapılır. Hizmetimiz içinde doktor muayeneside mevcuttur.

Ticari araç sürücülerinin girmesi gereken bu test;

  • Görsel algı/bellek,
  • El-ayak koordinasyonu,
  • Psikomotor becerileri,
  • Refleks,
  • Dikkat,
  • Çevresel Görüş

gibi trafikte çok önemli olan özellikleri ölçmektedir.

Önemli Not: Adaylar psikolog eşliğinde girdikleri testten başarılı olurlarsa, psikolog e-imza ile onay verir. Adayların psikoteknik belgesinin e-devlette görünmesi için psikolog onayı sonrasında psikiyatri onayı da gerekmektedir. E-imza yetkisi olan bir psikiyatriste gidip muayene olurlar. Eğer psikiyatrist de adayları psikoteknik belgesi için yeterli görürse e-imza onayı verir ve adaylar belgelerini e-devletten görüntüleyebilirler. Sonrasında 5 yıl süreyle src belge türüne göre ticari araç kullanmaya başlayabilirler.

PSİKOTEKNİK BELGESİNİ KİMLER ALIR?
Ticari araç kullanan sürücülerin alması gereken src belgesi ile birlikte psikoteknik belgesi, 2918 sayılı karayolları taşıma yönetmeliğine göre, eşya taşıma ve yolcu taşıma araçlarını kullanan sürücülerinin yeterlilik sınavından geçmesini zorunlu kılmıştır. Psikoteknik raporu trafik kanunları gereğince uzun ve stresli yolculuklar yapan sürücülerin motor becerileri ve psikolojik durumlarının hasar görmemesi için 50 dakika süren testler aracılığıyla alınan bir belgedir.

Sürücü adaylarının ticari araç sürücülüğü yapabilmesi için psikoteknik raporu alması şart olmakla birlikte, usul ve esaslara uygun yerlerden almaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

PSİKOTEKNİK BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?
Gerekli evraklara geçmeden önce şu önemli hususu atlamamanızı önemle hatırlatmak isteriz. Psikoteknik için öncelikle sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Türk vatandaşı olmayanların ise il göç idaresinden oturma izinlerinin olması gerekir.

Ticari araç kullanıcısı olan sürücülerin psikoteknik alması için gereken evraklar ise şu şekildedir;

  • Ehliyet fotokopisi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Ehliyet iadesi için ise ceza tutanağının fotokopisi

istenmektedir. Psikoteknik raporu için resim istenmemektedir. Aday teste girerken sistem otomatik olarak sizin görüntünüzü kaydetmektedir.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

E-Bülten